close
تبلیغات در اینترنت
آموزش نصب و راه اندازی برق اضطراری یو پی اس و محاسبه توان
loading...

The Website of Electrical & Eectronics Engineers

برخي از سيستم‌هاي حساس و مهم در منازل و اماکن عمومي يا در ادارات و کارخانه‌ها بايد هنگام قطع برق شهر به طريقي از يک منبع تغذيه ديگر استفاده کنند و به کار خود ادامه دهند . منابع تغذيه‌اي که وظيفه تامين برق را در هنگام قطع برق شبکه به‌عهده دارند " منابع تغذيه اضطراري " ناميده مي‌شوند . منابع تغذيه اضطراري بسته به نوع سيستم مورد تغذيه ، خصوصيات متفاوتي دارند. برخي از منابع برق اضطراري که از باطري براي توليد انرژي الکتريکي استفاده مي‌کنند، فقط قادرند براي مدت محدودي ( بسته به مقدار مصرف سيستم…

آموزش نصب و راه اندازی برق اضطراری یو پی اس و محاسبه توان

َAdmin بازدید : 1942 سه شنبه 13 دي 1390 : 19:33 نظرات ()


برخي از سيستم‌هاي حساس و مهم در منازل و اماکن عمومي يا در ادارات و کارخانه‌ها بايد هنگام قطع برق شهر به طريقي از يک منبع تغذيه ديگر استفاده کنند و به کار خود ادامه دهند . منابع تغذيه‌اي که وظيفه تامين برق را در هنگام قطع برق شبکه به‌عهده دارند " منابع تغذيه اضطراري " ناميده مي‌شوند . منابع تغذيه اضطراري بسته به نوع سيستم مورد تغذيه ، خصوصيات متفاوتي دارند. برخي از منابع برق اضطراري که از باطري براي توليد انرژي الکتريکي استفاده مي‌کنند، فقط قادرند براي مدت محدودي ( بسته به مقدار مصرف سيستم مورد تغذيه ) برق آنرا تامين نمايند،برخي از سيستم‌هاي حساس و مهم در منازل و اماکن عمومي يا در ادارات و کارخانه‌ها بايد هنگام قطع برق شهر به طريقي از يک منبع تغذيه ديگر استفاده کنند و به کار خود ادامه دهند . منابع تغذيه‌اي که وظيفه تامين برق را در هنگام قطع برق شبکه به‌عهده دارند " منابع تغذيه اضطراري " ناميده مي‌شوند . منابع تغذيه اضطراري بسته به نوع سيستم مورد تغذيه ، خصوصيات متفاوتي دارند. برخي از منابع برق اضطراري که از باطري براي توليد انرژي الکتريکي استفاده مي‌کنند، فقط قادرند براي مدت محدودي ( بسته به مقدار مصرف سيستم مورد تغذيه ) برق آنرا تامين نمايند، ولي برخي ديگر قادرند به مدت نامحدودي تا زمان وصل شدن مجدد برق شهر، برق اضطراري را تامين کنند . اينگونه سيستم‌ها داراي موتور مکانيکي و ژنراتور مي‌باشند و تا زماني که سوخت موتور مکانيکي تامين شود مي‌توانند در محدوده قدرت نامي ژنراتور برق اضطراري را تامين نمايند. خصوصيت ديگري که منابع تغذيه اضطراري را از يکديگر متمايز مي‌کند مدت زماني است که طور مي کشد تا بعد از قطع شدن برق شبکه، برق اضطراري وصل شود. برخي از سيستم‌ها قادرند بدون تاخير بعداز قطع برق شهر در عرض چند ميلي ثانيه برق اضطراري را وصل نمايند. اينگونه منابع تغذيه اضطراري که معمولا انرژي خود را از باطري تامين مي‌کنند در مکان‌هايي مانند اتاق عمل – اتاق کامپيوتر- سيستم‌هاي نظامي و ... مورد استفاده قرار مي‌گيرند در مقابل سيستم‌هايي که از موتور مکانيکي و مولد براي توليد برق اضطراري استفاده مي‌کنند بدليل اينکه موتور مکانيکي براي راه اندازي نيازمند زمان است داراي تاخير در وصل برق اضطراري خواهند بود . لذا باتوجه به خصوصيات و نياز محل مورد استفاده يکي از اين سيستم‌ها يا ترکيبي از هر دو نوع ممکن است استفاده گردد.

۱- برق اضطراري سيستم هاي ايمني و حفاظتي:
در سيستمهاي ايمني و حفاظتي نظير سيستم اعلام حريق و سيستم تلويزيون مداربسته يا سيستم اعلام سرقت برق اضطراري جزو ضروريات سيستم بوده و بسيار مهم مي باشد. معمولا چون ولتاژ تغذيه اين سيستم ها ولتاژ پايين " DC "و در حدود ۶ تا ۱۲ ولت مي باشد لذا در خود تابلوي اصلي سيستم محلي براي باطريهاي اضطراري در نظر مي گيرند. اين باطريها به مدار الکترونيکي تابلو وصل مي گردند و در زمان وجود برق شهر توسط سيستم شارژ و آماده نگه داشته مي شوند و هنگام قطع برق شبکه بدون تاخير وارد مدار شده و برق اضطراري سيستم را تامين مي نمايند. مدت زمان تامين برق اضطراري بستگي به ظرفيت باطريهاي مورد استفاده و مصرف سيستم دارد.

مشخصات باطري مورد نياز معمولا در راهنماي پانل اصلي ذکر مي گردد. در صورت طولاني شدن زمان قطع برق شهر در اينگونه سيستمها بايد قبل از اينکه شارژ باطري پايين بيايد و باطري کارآيي خود را از دست بدهد آنرا با باطري پر تعويض نمود. برخي از انوع باطريهاي مورد استفاده در اين سيستمها را در زير مشاهده مي نماييد:
Dry-battery-ups
باطريهاي اسيدي آب بندي شده (اين نوع باطريها که به آنها خشک نيز مي گويند نياز به نگهداري ندارند)
Nickel---cadmium-batteries
باطريهاي نيکل – کادميم (اين باطريها نسبت به باطريهاي اسيدي داراي حجم کمتري بوده وقابل شارژ نيز مي باشند)

۲- برق اضطراري براي کامپيوترها:
براي کامپيوترها و ساير دستگاههايي که در صورت قطع برق امکان از دست رفتن اطلاعات در آنها وجود دارد يا براي مواردي مانند تجهيزات اتاق عمل که نياز به اعمال برق اضطراري به سيستم بدون تاخير مي باشد از منابع تغذيه اضطراري بدون تاخير (Uninterruptable Power Systems) (UPS) استفاده مي گردد. در "UPS"ها برق باطريها توسط مدار اينورتر به ولتاژ ۲۲۰ ولت "AC" تبديل مي گردد و در صورت قطع برق شهر در عرض چند ميلي ثانيه در اختيار سيستم قرار مي گيرد. "UPS" در توانهاي متفاوتي نظير ۳۰۰- ۷۰۰ -۱۰۰۰ – ۶۰۰۰ ولت آمپر ساخته مي شوند و بايد باتوجه به تعداد و مصرف دستگاه هايي که بايد تغذيه شوند "UPS" با توان مناسب را انتخاب نمود. البته علاوه بر محدوديتي که توان خروجي "UPS" در تعداد دستگاههاي مورد تغذيه ايجاد مي کند محدوديتي نيز در زمان تغذيه دستگاه ها وجود دارد. هرچه ظرفيت باطريها بيشتر باشد مدت طولاني تري مي توان دستگاه هارا تغذيه کرد . باطريها بطور جداگانه يا در کابينتهاي خاصي (Battery Pack) قرار ميگيرند و به ترمينال ورودي " DC " در پشت "UPS" وصل مي شوند. "UPS"ها با ولتاژ ۴۸ , ۲۴ , ۱۲ V DC تغذيه مي شوند . براي ولتاژ ۲۴ ولت دو باطري ۱۲ ولت و براي ۴۸ ولت ۴ باطري کاملا يکستان را با هم سري کرده و به "UPS" وصل مي کنند. معمولا "UPS" ها داراي تنظيم کننده اتوماتيک ولتاژ (Automatic Voltage Regulation) (AVR) مي باشند تا در هنگام وجود برق شبکه عمل تثبيت ولتاژ را نيز در محدوده مشخصي انجام دهند. مقدار محدوده تثبيت ولتاژ معمولا بصورت درصد در مشخصات فني "UPS" ذکر مي گردد. هنگامي که ولتاژ ورودي پايين است "AVR" ولتاژ را پايين مي آورد (BUCK) در "UPS" هاي جديد يک پورت RS232 وجود دارد که در پشت "UPS"قرار مي گيرد و از آن جهت اتصال به کامپيوتر استفاده مي شود . بعد از وصل کردن "UPS" به کامپيوتر مي توان با نرم افزار ارائه شده به همراه آن تنظيمات مربوطه را انجام داد. کانکتور اتصال به برق شهر نيز در پشت "UPS" قرار مي گيرد و خروجيهاي برق ۲۲۰ ولت از پريزهاي پشت "UPS" گرفته مي شود.

يک "UPS" خانگي در توانهاي ۴۰۰ و ۶۰۰ و ۱۰۰۰ ولت آمپر و اتصالات پشت "UPS"
در پانل جلوي " UPS "معمولا نشانگرهاي زير وجود دارد:
* نشانگر مقدار شارژ باطري
* نشانگر مقدار بار
* نشانگر اضافه بار
* نشانگر اضافه ولتاژ در شبکه
* نشانگر استفاده از برق باطري
* نشانگر استفاده از برق شبکه
* نشانگر تعويض باطري
* نشانگر کم بودن ولتاژ در شبکه
* دگمه خاموش
* دگمه روشن و تست

توجه : تعداد دستگاه هاي کامپيوتري که مي توان به يک " UPS " وصل کرد به طور تقريبي از تقسيم کردن توان خروجي " UPS " بر حسب ولت آمپر به عدد ۳۰۰ الي ۳۲۰ ولت آمپر بدست مي آيند . بعنوان مثال اگر توان خروجي " UPS " برابر ۳۰۰۰ ولت آمپر يا ۳ KAV باشد مي تواند حدود ۱۰ کامپيوتر را تغذيه کند. براي بدست آوردن زمان تقريبي ( بر حسب دقيقه) که يک " UPS " بتواند با باطريهاي معيني تعداد مشخصي کامپيوتر را تغذيه کند مي توان از رابطه زير استفاده کرد (فرمول محاسبه توان UPS):
60 (400 تعداد کامپيوتر ها) / (ظرفيت يک باطري برحسب آمپرساعت*ولتاژ ورودي)= UPS زمان تغذيه

منبع : سایت شرکت فناوری اطلاعات فهیم پردازش

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط amir در تاریخ 1390/10/14 و 17:44 دقیقه ارسال شده است

mrc

این نظر توسط hamed در تاریخ 1390/10/14 و 0:24 دقیقه ارسال شده است

ba salam, aga man vagean sharmandam, linke shoma eshtebahi haz shode, man dobare linketon kardam, bazam sharmande


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
به "weee" خوش آمديد . اين سايت با هدف افزايش سطح علمي دانشجويان و مهندسان برق کشور سرویس دهی می کند . باعث افتخار ماست که با ارسال مقالات و پروژه های خود ، ما را یاری کنید تا قدمی در راستای پیشرفت سطح علمی برداشته باشید.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  آمار سایت
 • کل مطالب : 176
 • کل نظرات : 108
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 2263
 • آی پی امروز : 19
 • آی پی دیروز : 29
 • بازدید امروز : 100
 • باردید دیروز : 88
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 100
 • بازدید ماه : 2,362
 • بازدید سال : 20,155
 • بازدید کلی : 442,806